Saturday, November 12, 2016

Turkey - PEOPLE'S LAWYERS ARE OUR HONOUR!


AKP fascist practices seek to create a country they totally dominate in which the people are silenced.The AKP has taken decisions to fire thousands of civil servants, and today it decided to close 370 associations. This evening the Ankara CHD (Contemporary Lawyers' Association) was raided. After that the enemies of the people raided the Ankara People's Law Bureau but our lawyers are continuing to defend their association and the honour of their profession and human honour. 
We call for support from all our comrades resisting imperialism and fascism. A video, a statement... Anything you can do to show that your hearts beat as ours do..

HALKIN AVUKATLARI ONURUMUZDUR!

AKP faşist uygulamalarla halkı susturmaya, kendisine tam hüküm süreceği bir ülke yaratmaya çalışıyor. Bir kararla binlerce memuru işten atan AKP bugün de 370 derneğin kapatılması kararını verdi. Bu akşam da Ankara ÇHD basıldı. Ardından halk düşmanları Ankara Halkın Hukuk Bürosunu basmak için yığınak yaptılar. Hala derneğini ve meslek onurunu, insanlık onurunu korumak için direniyor avukatlarımız.

Emperyalizme ve faşizme karşı direnen tüm yoldaşlarımızı desteğe çağırıyoruz. Bir video, bir açıklama... Yüreklerimizin birlikte attığını gösteren her şekilde... 

Faşizme boyun eğmeyeceğiz!
--
HALK CEPHESİ
PEOPLE'S FRONT

No comments:

Post a Comment