Wednesday, January 14, 2015

Berlin - Rosa Luxemburg and Karl Liebnecht remember


0
rosa_anmaBERLiN | 13 – 01 – 2015 | Proleterya enternasyonalizminin ve Almanya Komünist Partisi kurucu önderleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, katledilişlerinin 96. yıl dönümünde her sene olduğu gibi bu yılda Almanya’nın Berlin şehrinde devrimci bir ruhla anıldılar.
Alman tekelci burjuvazisinin resmi uşakları tarafından 15 Ocak 1919`da katledilen Marksist devrimci önderler Rosa Luxemburg ve Karl Liebnecht için, binlerce kişi 11 Ocak 2015 Pazar günü saat 9:00 da Berlin Frankfurter Tor`da toplanmaya başladılar ve saat 10:00 da hep birlikte anıt mezara doğru yürüyüşe geçtiler.
Yürüyüşe TKP/ML, ATIF, MLPD, DKP, MKP, TİKP, Alman Sol Parti, Rebell, SDAJ, ARAB, Antifaşist Eylem, YDG, Kizil Eylem Köln, MLKP, SKB, Young Struggle, DHKP-C, TKEP/L, SYKP, Özgürlük ve Dayanışma, Nav-Dem ve TJKE örgütleri katıldı.
Yürüyüş boyunca kitle hep bir ağızdan sloganlar atarak, faşizmi lanetleyerek, Rojova devrimini ve kobane direnişini selamladılar. Gür bir sesle enternasyonal dayanışma vurgusu yapılarak, tüm dünyadaki ırkçı eylemler teşhir edildi. Yürüyüşte TKP/ML, üzerinde beş ustanın ve Rosa Luxemburg ile Karl Liebknecht`ìn resimlerinin bulunduğu pankartlarını ve Partizan flamalarını taşıdı. Partizan kitlesi tüm yürüyüş boyunca sloganlar atarak, yürüyüşün coşkusunu baştan sona en yüksek seviyede tuttu. ATİF`de yürüyüşe pankartı ve flamaları ile katıldı. Ayrıca yürüyüş esnasında TKP/ML yurt dışı komitesinin almanca ve türkçe bildirisi kitleye dağıtıldı.
Yürüyüş anıt mezara gelindikten sonra sona erdi. Onbinler gün boyunca anıt mezarlığı ziyaret ederek kırmızı karanfiller bıraktılar.
Yürüyüşte “Kürdistan ve Filistin’e özgürlük”, “Sibel Bulut’dan Rosa Luxemburg’a Rojava’da kadın devrimi kazanacak” yazılı pankartlar da taşındı.
Yürüyüş sırasında Dresden’de gelişen ırkçı PEGİDA hareketi teşhir edilirken Enternasyonal dayanışma vurgusu yapıldı. Ayrıca Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yönelik yapılan katliam saldırısı da kınandı.
Yapılan saygı duruşunun ardından anıt mezara kızıl karanfiller bırakıldı.No comments:

Post a Comment