Monday, March 10, 2014

turkish demos in europe - Avrupa’da 8 Mart Coşkusu! – Yenilendi9 Mart 2014 | 22:22 
Avrupa| 09-03-2014 |8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Avrupa’nın bir çok yerinde büyük bir coşkuyla kutlandı.
Almanya/Köln:
Köln Mülheim’de bir araya gelen yüzlerce kadın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü coşkuyla kutladı. Saat 13 de mitingle başlayan etkinlik katılımcıların birer konuşmasıyla devam etti. Aralarında Yeni Kadın’ında bulunduğu, Türkiyeli, Kürdistanlı ve Alman kadın örgütlerinin ortaklaşa örgütledikleri 8 Mart etkinliğinde sundukları mesajlarda Almanya ve dünyadaki kadınların karşılaştıkları sorunlara değindiler. Sonrasında saat 14 de başlayan yürüyüş boyunca coşkulu bir şekilde sloganlar atıldı, konuşmalar yapıldı.
Tekrar miting alanına geldiğinde, eylemim kültürel etkinlikle devam etti.
Gerek yürüyüş anında ve gerekse de miting yerinde Yeni Kadın olarak bizde bayraklarımızla, pankartımızla ve coşkumuzla eyleme katıldık. Eylem boyunca Yeni Kadın’ın çıkarttığı bildiriler geniş bir şekilde dağıtıldı.
Köln Yeni Kadın

Almanya/Ulm:
Ulm 8 mart Dünya Emekçi kadınlar günü Yeni Kadın,Sosyalist Kadınlar birliği,Demokratik Kadın Hareketi nin organize ettiği ve Yurtsever Kadınlarında destek verdiği etkinlik çarşı merkezinde açılan standt ile başladı.
Devrimci mücadele içinde şehit düşen kadınların ve enternasyonal alandaki şehitlerinin resimlerinin yanı sıra paris te katledilen üç fidanın resimleri açıldı.Almanca ve türkçe bildirilerinin yanı sıra sloganlarla etkinlik devam etti.
Etkinlikte Yeni Kadın flama ve dövizlerle yer alırken YDG de etkinlikte yerini aldı.Yeni Kadın bildirileri hem okundu hem dağıtıldı.Yine yeni kadın dergileri dağitilarak etkinlik son buldu.
ULM  Yeni Kadın
Almanya/ Hamburg:
Hamburg YDG’den Kısa Film Çalışması!
Hamburg YDG 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle kadına yönelik şiddeti konu alan bir kısa film çalışması gerçekleştirdi. Senaryosundan, çekimine, oyuncularına ve teknik boyutuna kadar tümüyle YDG’li gençlere ait olan çalışma, 8 Mart yürüyüşünden sonra Hamburg ATİF Derneğinde gösterildi. Çok sayıda insanın izlediği film izliyiciler tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Özellikle kolllektif bir çalışmanın ürünü olması, tümüyle gençlere ait olması çalışmanın değerini ayrı bir anlamlı kılmaktadır.
Türkiye ve Kürdistan’da yaşanmış tümüyle gerçek kadın olaylarından alınan senaryo, oyuncuların genç, çoçuk ve ilk tecrübeleri olmalarına rağmen oldukça etkili bir nitelik kazanmış.
Gençlerin bu çalışması izleyiciler tarafından devamının gelmesi ve daha da başarılı çalışmaların yapılması dileğiyle alkışlandı.

Almanya/ Nürnberg:
Dünya Emekçi Kadınlar Günü 8 Mart Nürnberg’de coşkuyla kutlandı. 8 März Bündnis Nürnberg’in organize ettiği etkinliğe 300 civarında insan katıldı. Weißerturm’da saat 13:00′ten itibaren güne ilişkin bilgilendirme standları açıldı. Çarşıdaki kalabalığın yoğun ilgi ile izlediği infostand etkinliğinin ardından saat 15:30′da yürüyüş başladı. Lorenzkirche’de mitingin ardından yürüyüş Plärrer’de sonlandırıldı.
Bündnis’i oluşturan kurumlar adına yapılan konuşmalarda cinsiyetçiliğe ve patriyarkal düzene karşı mücadele çağrıları yapıldı.
İçinde Organisierte Autonomie (OA), Courage, Yeni Kadın, Sosyalist Kadınlar Birliği, Medya Volkshaus, Internationales Frauencafe, Radikale Linke, Revolutionär Organisierte Jugend Aktion (ROJA),Autonomes Revolutionäres Kollektiv (ARK) gibi kurumların olduğu toplam 17 örgütten oluşan “8 März Bündnis” etkinliğinin ardından bir etkinlik de derneğimizde düzenlendi. Açılış konuşması ve sinevizyon gösteriminin yapıldığı etkinlikde 8 Mart’ı yaratan ve yaşatan bazı kadın devrimcilerin yaşamlarından kısa kesitler aktarıldı. Şiirler okundu, türküler söylendi.
Fransa/ St. Louis:
Fransa’da, St. Louis Alevi Kültür Derneği’nde    Görünmeyen Emek tartışması  23 Şubat Pazar günü St. Louis Alevi Kültür Derneği’nin talebi üzerine, “Görünmeyen Emek ve 8 Mart” konulu bir seminer gerçekleştirildi.
Yeni Kadın temsilcisi arkadaşımızın Power Point eşliğinde gerçekleştirdiği sunum, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.
60 civarında katılımın olduğu etkinlikte sunum sonrası soru – cevap bölümüne geçildi. Sorulan sorular ve belirtilen düşüncelerden de anlaşılıyordu ki; görünmeyen emek olan kadının ev emeği üzerinde hiçbirimiz fazla kafa yormamıştık. Oysa sunum sonrası, kadın emeğinin nasıl görülmediği ve inkâr edildiği, görünmeyen emek üzerinden kapitalizmin sağladığı kârlar, sistemin nasıl kendisini tekrar tekrar ürettiği ve kadının mahküm edildiği yaşam üzerinden nasıl bir toplumsal kültür yaratılmaya çalışıldığı daha bir net görülmüştü.
Son olarak yaklaşan 8 Mart etkinliklerinin duyuruları ve çağrıları ile etkinlik sona erdi.

Hollanda/ Amsterdam:
KADINLAR AMSTERDAM SOKAKLARINDA BULUŞTU
8 Mart Cumartesi günü, çeşitli göçmen ve yerli kadın örgütleriyle birlikte örgütlediğimiz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Dam meydanında bir etkinlik gerçekleştirdik.
Beşyüz dolayında katılımın sağlandığı etkinlikte kurumlar adına günün önemine ilişkin konuşmalar ve kitlenin ilgiyle izlediği „çocuk evlilikleri“ konu alan bir sokak tiyatrosu gerçekleştirildi. Yeni Kadın olarak bizim de konuşma yaptığımız alanda bildirilerimizi de dağıttık.
Akabinde günün programının devam edeceği salona doğru doğru kortej halinde yürüyüşe geçildi. Yürüyüş esnasında günün özüne uygun dövizler ve pankartlar taşındı, sloganlar atıldı.
Salona varıldığında küçük bir yemek molasının ardından Türkçe, Kürtçe ve Hollandaca seslendirilen müzik dinletisiyle etkinlik sonlandırıldı.
HOLLANDA YENİ KADIN

No comments:

Post a Comment