Friday, November 12, 2021

turkish traslation Call PCI (Maoist) for 24th International Day of Action

HİNDİSTAN KOMÜNIST PARTİSİ (MAOİST)

Merkez Komite

Basın Bülteni


7 Kasım 2021


Faşist Modi hükümetinin yürüttüğü “Prahar Askeri Harekatına” karşı 24 Kasım'da “Uluslararası Eylem Günü”nde Başarıya Ulaşın!

2009'da Hint egemen sınıfları, emperyalistlerin yönlendirmesiyle devrimci hareketin kökünü kazımak amacıyla Halk Savaşı’na karşı Greenhunt Operasyonu’nu örgütledi. Birçok uluslararası proleter, sol, demokratik ve devrimci örgüt öne çıktı ve bu operasyona karşı çıktı. Ve bunu devam ettirerek, 2011'de, Yoldaş Kisanji (Polit büro üyesi), şehit düştüğünde İtalya’nın Milano kentinde pek çok proleter örgüt, diğer örgütler ve Maoist Partiler biraraya gelerek Hindistan'daki Halk Savaşını Uluslararası Destekleme Komitesi'ni (ICSPWI) kurdu. ICSPWI son 10 yıldır Hindistan'daki Halk Savaşını uluslararası proleter sınıf bakış açısıyla destekliyor. Bu örgüt, Prahar-3 askeri kampanyasına karşı çıkıyor. Prahar kampanyasına karşı çıkmak ve Hindistan'daki Halk Savaşı'nın desteklenmesi için 24 Kasım Uluslararası Eylem Günü'nü (Yoldaş Kisanji'nin 10. şehitlik günü) gerçekleştirmeye karar verdiler. Partimizin Merkez Komitesi ICSPWI'ye devrimci selamlar gönderiyor. Parti, ülke genelindeki devrimci kitle örgütlerine, devrimci halk komitelerine ve PLGA'ya uluslararası eylem günü için çağrıda bulunuyor. Ülke çapında devrimci sempatizanlara, sol örgütlere, vatansever demokratlara, Hindutva karşıtı laik güçlere, proletaryaya, köylülere, öğrencilere, aydınlara, kadınlara, azınlıklara, dalit ve adivasis'lere (uluslararası eylem gününe çn.) katılmaları ve başarıya ulaştırabilmeleri için çağrıda bulunuyoruz.

Son günlerde uluslararası kurumsal şirketlerin kuklası olan faşist Modi, emperyalist şirketlerle Mutabakat Zaptı yaptı. Modi, ülkeyi satma ve Hindistan'da faşist yönetimi uygulama konusunda dünyada ilk sırayı almıştır. Bu nedenle, uluslararası derecelendirme kuruluşları Modi'yi dünyanın bir numaralı popüler lideri olarak ilan ediyor.

26 Eylül 2021'de Merkez İçişleri Bakanı Amit Shaw başkanlığındaki 10 eyaletin baş bakanları ve üst düzey yetkilileri, Maoist harekete yönelik karşı-devrimci planı açıklamış ve bunu Hindistan'ın orta bölgesinde baskıcı kampanyaların yoğunlaşacağı bir kalkınma planı olarak anlatmışlardı. Geçtiğimiz günlerde 3 Kasım'da kuvvetlerin hazır olduğunu ve 24 polis kampının Odisha ve Chattisgarh'ta geleceğini söylediler. Partimiz bu karşı devrimci saldırıyı kınıyor ve aynı zamanda halkın ölüm kalım sorunlarının çözümüne hazırlanmak için ülke halkına çağrıda bulunuyor.

Bunun yanısıra son bir yıldır güçlü bir kararlılığa ve mücadele ruhuna sahip köylülük, tarım karşıtı yasalara karşı savaşmaktadır. Diğer tarafta Batı Bengal, Jharkhand, Odisha, Chattisgarh, Andhra Pradeş, Telangana ve Maharashtra'nın adivasis'i (kabileleri çn.) güçleri su, orman arazisi için savaşıyor. Hükümet Dandakaranya, Jharkhand, AOB ve Odisha'daki adivasi hareketini bastırmak için polis kampları kuruyor ve konuşlandırıyor. Chattisgarh'ın Sukma ilçesine bağlı Silinger kentindeki polis kamplarına yönelik hareket, şiddetli baskıyla karşı karşıya olmasına rağmen son 6 aydır devam ediyor. Prahar-3 kampanyasının amacı, her türlü kitle hareketinin kökünü kazımaktır. Hindutva iktidar güçleri, HKP (Maoist)’in yürüttüğü devrimci hareketi iç güvenliğe tehdit olarak tasvir ediyor. Aslında, Modi ve Amit Shaw'un faşist iktidar grubu bu ülkenin insanlarının yaşamları ve malları için gerçek tehdit ve en tehlikeli olanıdır. İktidar grubu, bu ülkenin ölüm kalım sorunlarını çözmeden devrimci hareketin kökünü kazımaya hazırlanıyor. Hükümetin hain programını ciddi bir şekilde kınıyor ve 24 Kasım Uluslararası Eylem Günü'nü başarıya ulaştırmak için çağrıda bulunuyoruz. Prahar ve diğer baskıcı kampanyalar devrimci hareketleri durdurmayacak. Kitlelere, Hint yeni demokratik devriminin zaferi için kitlesel yükselişi yoğunlaştırmaları için çağrıda bulunuyoruz. Sonuna kadar savaşalım ve nihai zafere ulaşalım.


24 Kasım'da prahar'a karşı köylerde mitingler ve gösterilere katılalım!

Kamusal merkezlerinde halk toplantıları yapın ve prahar kampanyasına karşı çıkın!

Büyük ölçekli propaganda kampanyası yapın ve Hindutva güçlerinin ve prahar planının gerçek yüzünü ortaya çıkarın!

Modi-Amitshaw-Bhagavath'ın resimlerini yakın ve baskıcı planlarını ortaya çıkarın ve ICSPWI de dahil olmak üzere uluslararası insan hakları kuruluşlarına raporlar gönderin!


Abhay, Sözcü

Merkez Komite

HKP (Maoist)

Turkısh: https://www.tkpml.com/hkp-maoist-fasist-modi-hukumetinin-yuruttugu-prahar-askeri-harekatina-karsi-24-kasimda-uluslararasi-eylem-gununde-basariya-ulasin/?swcfpc=1


 

No comments:

Post a Comment